Tauragė sprendė patyčių problemą

Rugsėjo 22 dieną Tauragėje susirinkę moksleiviai „Forumo teatro“ vaidinimo metu ne tik stebėjo etiudą, bet ir patys patarinėjo, kaip elgtis aktoriams, o galiausiai lipo į sceną ir vaidino patys. 

Dvi aktorės įkūnijo įžūlių paauglių vaidmenis, kurios pamokos metu, išėjus mokytojai, pradėjo tyčiotis, erzinti, atiminėti daiktus iš klasės draugų. Sustabdžius sceną, vedančioji salės paprašė įvardinti jų manymu čia esančias aukas, skriaudikus. Moksleiviai vieningai nutarė šį etiudą pavadinti patyčiomis ir vienas per kitą ėmė siūlyti personažams elgtis kitaip. Visi patarimai buvo skirti aukoms. Anot dalyvių, skriaudžiamieji turėtų nepasiduoti provokacijoms, nekentėti tokio elgesio.

Po išsakytų pastabų, aktoriai dar kartą suvaidino sceną, laikydamiesi naujų nurodymų. Tačiau šį kartą situacija nepagerėjo. Todėl dalyviams buvo pasiūlyta patiems pakeisti aktorius, lipti į sceną ir elgtis taip, kaip elgtųsi realiame gyvenime, jei susidurtų su tokia problema.

\"\"

Pirmasis, net nesudvejojęs, į sceną žengė Selestinas iš Šilgalių pagrindinės mokyklos. Į patyčių aukos vaidmenį įsikūnijęs devintokas bandė valdyti situaciją, nepasiduoti įsismaginusioms paauglėms. „Tokioje situacijoje svarbiausia – nepasiduoti ir netylėti. Reikia kažkam pasipasakoti, kas vyksta. Tai gali būti tėvai, mokytojas ar socialinis pedagogas“, – savo mintis dėstė Šilgalių pagrindinės mokyklos dramos būrelio seniūnas.

Iš tos pačios mokyklos atvykusi Evelina bandė vaidinti mokytoją ir sutramdyti klasėje esančius paauglius, tačiau jai nepavyko. Todėl sėdėti likę moksleiviai sugalvojo įvesti naują personažą – mokyklos direktorių, kuris, pasak publikos, turėtų padaryti tvarką. Tačiau nė vienas iš jų nesitikėjo, kad į klasę įėjus mokyklos vadovui, viena iš skriaudikių sušuks: „Labas, tėti!“

\"\"

„Forumo teatro“ metodas sako, jog situacijos vaidinimo metu nėra būtina išspręsti. Svarbiausia – sprendimo būdų paieškos kelias. Moksleiviai galvoja įvairius būdus problemai pašalinti, žiūri, kaip šie veikia. O po suvaidintos scenos reziumuoja, ką reikėtų daryti, patekus į tokią konfliktinę situaciją. Išvažiavus „Forumo teatro“ grupei, vaikai patys savo mokyklose rengs tokius vaidinimus. Jie galės būti ir išgalvoti, ir realiai įvykę mokykloje.

„Piliečio žadintuvas“ – pilietiškumą skatinantis projektas, organizuojamas „Menų mokymo namų“ ir „Nacionalinio socialinės integracijos instituto“ bei vyksiantis visus mokslo metus. Į veiklas tiesiogiai įsitrauks 145 mokyklos ir daugiau nei 2000 moksleivių iš visos Lietuvos. Jaunimas savarankiškai identifikuos jų bendruomenėje (mokykloje, miestelyje, apskrityje) kylančias problemas ir stengsis jas išspręsti.

 

\"\"\"\"