Apie projektą „Chata"
„Chata” – inovatyvus alternatyvaus būsto projektas. Socialinio hostelio paslaugos skirtos socialiai pažeidžiamoms žmonių grupėms, pabėgėliams ir buvusiems kaliniams, susiduriantiems su socialinės integracijos procesų iššūkiais. „Chata” laikinasis būstas nėra tik pastogė, tai vieta, kurioje suteikiama kompleksinė socialinė ir psichologinė pagalba: padedama susirasti darbą, išsinuomoti būstą, ugdyti socialinius įgūdžius ir kitaip paremti socialiai pažeidžiamus asmenis. Nacionalinio socialinės integracijos instituto programa „Visi skirtingi – visi lygūs” pasitelkė ekspertų komandą, kuri padeda gyventojams susirasti nuolatinį būstą, įsidarbinti ir spręsti kasdienius iššūkius. Laikinas būstas „Chata” ir specialistų pagalba suteiks asmenims galimybę palaipsniui pasirengti savarankiškam gyvenimui mūsų bendruomenėse.



„Chata” laikinuosius namus sukurti pastūmėjo tiesioginis darbas su pabėgėliais ir nuteistaisiais. Rolandas, šiuo metu atliekantis laisvės atėmimo bausmę, sako: „Išsinuomoti būstą atliekant laisvės atėmimo bausmę yra neįmanoma: neturi banko sąskaitos, neturi grynųjų, negali rasti skelbimų, negali netgi paskambinti nuomotojui”. Tuo tarpu pabėgėlis iš Irako vardu Ali, pasakoja, kad jau daugiau nei pusę metų ieško išsinuomoti kambarį, kad galėtų dirbti ir išlaikyti save, tačiau kalbos barjeras ir užsieniečių baimė trukdo pasijusti kaip namuose. „Chata” tai vieta, kurioje patikime žmonių galimybėmis realizuoti save socialiai atsakingoje veikloje ir pasijusti atsakingu už priimamus sprendimus.
„Ateityje tikimės, kad panašus modelis sėkmingai galėtų veikti ir kituose Lietuvos regionuose” – teigia prgramos vadovė Inga Rancova.
Socialinių hostelių plėtra
Įgyvendinus alternatyvių laikinų namų idėją, ateityje tikimasi socialinių hostelių plėtros visoje Lietuvoje. Alternatyvaus būsto projekto sumanytoja Inga Rancova teigia, esą socialinio hostelio „Chata” žinomumo didinimas sąlygoja savivaldybių atstovų ir specialistų iš įvairių Lietuvos regionų geresnį pasiekiamumą. Dėl šios priežasties atsiranda alternatyvių apgyvendinimo namų plėtros galimybė ir kituose gyvenamuosiuose Lietuvos regionuose.
„Chatos” namų reikalingumą pagrindžia psichologė Silvija Luneckienė ir psichologė-asistentė Žydrūnė Ilgarūbytė: „Stabilumas ir saugumas yra svarbūs susiję poreikiai, kurie turi būti užtikrinami nuo vaikystės. Tačiau gyvenimas nėra tiesi linija, todėl ne visada yra užtikrinamas šių poreikių patenkinimas. Ypač su bazinių poreikių patenkinimo deprivacija susiduria socialiai pažeidžiami žmonės: nuteistieji laisvės atėmimo bausme, pabėgėliai, prieglobsčio prašytojai. Juk ne veltui A. Maslow poreikių teorija teigia, kad vienas iš esminių žmogaus poreikių – ekonominis bei emocinis saugumas. „Chata” suteiks tikslinėms pažeidžiamoms asmenų grupėms saugumą ir stabilumą. Taip pat bus užtikrinamas ir emocinis saugumas, kadangi vietoje dirbanti specialistų komanda ne tik pagelbės sprendžiant aktualias problemas, bet ir padės megzti socialinius ryšius. Kompleksinė pagalba gali padėti žmogui atgauti savivertę, padidinti saviveiksmingumą ir taip užtikrins sėkmingesnį ir greitesnį kelią reintegracijos link”.
