„Chata" - alternatyvaus apgyvendinimo programa
„Chata” – inovatyvus alternatyvaus apgyvendinimo projektas, kuriame socialiai pažeidžiamiems žmonėms padedame kurti jaukius namus.
Su socialiniais sunkumais susidriantis žmogus laikinai gali gyventi socialiniame hostelyje arba ilgalaikio apgyvendinimo butuose Vilniuje. „Chatoje namus randa kitataučiai, gyvenantys Lietuvoje bei žmonės nuteisti laisvės atėmimo bausme.
„Chata” laikinasis būstas nėra tik pastogė, tai vieta, kurioje savo srities specialistai teikia kompleksines socialines ir psichologines paslaugas: padeda susirasti darbą, išsinuomoti būstą, ugdyti socialinius įgūdžius ar kitaip atliepti žmogaus poreikius. Gyvenamoji vieta, tai viena iš sąlygų, kad žmogus galėtų kurti savo ateitį.
Pagrindinis tikslas – įgalinti žmogų tapti savarnkišku ir aktyviu bendruomenės nariu.



„Chata” laikinieji namai sukurti išgirdus kitataučių ir laisvės atėmimo bausme nuteistų žmonių poreikį dėl sėkmingos integracijos į visuomenę. Rolandas, atliekantis laisvės atėmimo bausmę, sako: „Išsinuomoti būstą atliekant laisvės atėmimo bausmę yra neįmanoma: neturi banko sąskaitos, neturi grynųjų, negali rasti skelbimų, negali netgi paskambinti nuomotojui”. Tuo tarpu pabėgėlis iš Irako vardu Ali, pasakoja, kad jau daugiau nei pusę metų ieško išsinuomoti kambarį, kad galėtų dirbti ir išlaikyti save, tačiau kalbos barjeras ir užsieniečių baimė trukdo pasijusti kaip namuose.
„Chata” tai vieta, kurioje patikime žmonių galimybėmis realizuoti save socialiai atsakingoje veikloje ir pasijusti atsakingu už priimamus sprendimus.
„Ateityje tikimės, kad panašus modelis sėkmingai galėtų veikti ir kituose Lietuvos regionuose” – teigia prgramos vadovė Inga Rancova
"Chata" plėtra
Įgyvendinus „Chatos” idėją, ateityje tikimasi alternatyvaus apgyvendinimo programos plėtros visoje Lietuvoje. Alternatyvaus būsto projekto sumanytoja Inga Rancova teigia, esą socialinio hostelio „Chata” žinomumas sąlygoja savivaldybių atstovų ir specialistų iš įvairių Lietuvos regionų didesnį įsitraukimą sprendžiant socialiai pažeidžiamų asmenų problemas. Žmonių išsakomas poreikis socialinių paslaugų organizavimui, užtikrina tvarią plėtrą visoje Lietuvos teritorijoje.
„Psichologė Silvija Luneckienė ir psichologė-asistentė Žydrūnė Ilgarūbytė, teikiančios psichologinio konsultavimo paslaugas laisvės atėmimo bausmė nuteistiems bei prieglobsčio gavėjo statusą gavusiems žmonėms, patvirtina apgyvendinimo svarbą: „stabilumas ir saugumas yra svarbūs susiję poreikiai, kurie turi būti užtikrinami nuo vaikystės. Tačiau gyvenimas nėra tiesi linija, todėl ne visada yra užtikrinamas šių poreikių patenkinimas. Ypač su bazinių poreikių patenkinimo deprivacija susiduria socialiai pažeidžiami žmonės: nuteistieji laisvės atėmimo bausme, pabėgėliai, prieglobsčio prašytojai. Juk ne veltui A. Maslow poreikių teorija teigia, kad vienas iš esminių žmogaus poreikių – ekonominis bei emocinis saugumas.” „Chatos” gyventojams sukuriame saugumą ir stabilumą.
