Lietuvos Lenkijos mainų projektas: „Kultūrų pokalbiai”

Projekto tikslas: ugdyti jaunų žmonių, gyvenančių Lietuvoje ir Lenkijoje, tarpkultūrinį bendradarbiavimą, atvirumą, toleranciją, bendravimo bei praktinius tinklalaidžių kūrimo įgūdžius.
Tikslo siekimo priemonės: neformalaus ugdymo metodų taikymas ir tradicinių bendravimo bei informacinių technologijų priemonių kombinavimas.
Projekto tikslinė grupė: jaunimas ir su jaunimu dirbančios organizacijos.
Trukmė: 7 mėn., 2023.04.01 – 2023.10.31. (213 dienos)
Finansavimo šaltinis: Lietuvos ir Lenkijos Jaunimo mainų fondas
Projekto biudžetas: 12 608,00
Projekto esmė
Tarpkultūrinio bendradarbiavimo skatinimas šiuolaikiniame pasaulyje yra ypač svarbus uždavinys. Tai suteikia galimybę mažinti kultūrinius skirtumus bei skatinti žmonių iš skirtingų kultūrinių aplinkų tarpusavio supratimą ir bendradarbiavimą. Projektas „Kultūrų mainai” suteikia galimybę jauniems žmonėms dalyvauti diskusijose ir užsiimti veikla, skatinančia tarpkultūrinį bendradarbiavimą ir vienybę.
Projekto vykdymo metu ugdomi socialiniai, technologiniai įgūdžiai, kurie yra itin reikalingi vis labiau globalizuotoje ir skaitmenizuotoje visuomenėje, prisidedantys prie asmeninio ir profesinio tobulėjimo. Viso to rezultatas – geresni bendravimo gebėjimai, darbo su technologijomis patirties gavimas ir didesni gebėjimai prisitaikyti prie įvairių kultūrinių kontekstų.
Siekiant dalyvius supažindinti su socialinio pažeidžiamumo temomis ir problemų sprendimo būdais, skatinamos diskusijos, kurios susijusios su socialiai pažeidžiamomis žmonių grupėmis, ugdomas sąmoningumas ir empatija jų atžvilgiu. Užsiėmimai, kuriuose dalyvaujantys susipažins su iššūkiais, su kuriais susiduria socialiai pažeidžiamos grupės, prasmingi pokalbiai suteiks galimybę geriau susipažinti su jų kultūriniais skirtumais, jų patirtimis. Tai lemia griūvančius stereotipus, teigiamų pokyčių skatinimą bendruomenėse.
„Kultūrų mainai” skirtas tarpkultūrinio supratimo, bendravimo įgūdžių ir socialinės sanglaudos poreikiui tenkinti. Juo siekiama įgalinti jaunus žmones tapti aktyviais įvairialypės ir įtraukios visuomenės dalyviais, skatinant pagarbą, toleranciją ir bendradarbiavimą tarp skirtingų kultūrų ir sluoksnių.
Įgyvendinimo eiga
Prieš prasidedant tinklalaidžių kūrimo mokymams, dalyvaujantys asmenys išklausys teorinius patarimus apie tai, kaip sukurti kokybišką turinį, kaip inicijuoti pokalbį bei susipažins su socialiai pažeidžiamų visuomenės įvairių grupių atstovų patirtimis.
Tai kompleksinis asmenybės ugdymo procesas – be tolerancijos ir tarpkultūrinio atvirumo puoselėjimo dalyviai ugdys ir techninius įgūdžius, kurie šiandieniniame pasaulyje yra itin reikalingi. Tinklalaidės bus kuriamos anglų kalba, o vėliau talpinamos „Youtube” paskyroje „Gyvoji biblioteka” bei viešinamos partnerių socialinių tinklų profiliuose.
Į projektą siekiama įtraukti socialinę atskirtį patiriančius žmones. Socioedukacinis darbas ir projekto realizavimas kuria pridėtinę vertę – prisidedama prie mažiau galimybių turinčių asmenų integracijos į bendruomenes.
Projekte numatomas 5 jaunų žmonių dalyvavimas (18-29 metų amžiaus) iš kiekvienos partnerės šalies, neskaitant projekto vykdytojų.
Planuojamų veiklų pobūdis bei neformaliosios ugdomosios priemonės reikalauja įgyvendinimo kontaktiniu būdu ir projekto veiklų organizavimo gyvai, siekiant geresnių rezultatų. Visgi iškilus nenumatytoms aplinkybėms projekto vykdytojai pasilieka teisę veiklą vykdyti nuotoliniu būdu.
Projektą sudaro 5 pagrindiniai etapai: tinklalaidžių temų aptarimas bei pašnekovų paieška, jaunimo mainų viešinimas ir dalyvių paieška, atranka, teorinis ir praktinis dalyvių mokymasis apie socialiai pažeidžiamas visuomenės grupes bei techninius tinklalaidžių kūrimo iššūkius, taikant neformalaus ugdymo metodus, tinklalaidžių įrašymas ir redagavimas, viešinimas, ataskaitos rengimas.