Patarimai apie savanorišką veiklą užsienyje

 

Jeigu tavo mintys sukasi apie savanorystę ir kamuoja tolimų kraštų ilgesys, net jeigu juose dar niekada ir nebuvai, siūlau nedelsti ir susirasti patinkantį projektą bei organizaciją, padėsiančią įgyvendinti tavo svajonę. Visgi iš savos ir svetimos patirties galiu pasakyti, kad tai padaryti ne visada paprasta, tiesiog ne visada sutampa tavo ir organizacijos interesai, siūlomos ir norimos pagalbos pobūdis. Todėl remdamasi savo bei kitų savanorių patirtimi, pasistengsiu duoti keletą patarimų bei užduoti keletą klausimų, į kuriuos sau atsakęs, tikiuosi, žengsi tvirtesniu žingsniu į savanoriavimo džiungles. 


\"\"
1.Kur norėtum nuvykti? „Nuo vaikystės svajojau apie Afriką, žiūrėjau filmus apie Afriką, skaičiau apie Afriką, taigi, spėkit, kuriame žemyne pasirinkau savo pirmąjį savanoriavimo projektą?“ – Julija. Žinojimas, kur nori nuvykti iš tavo paieškų lauko eliminuos daugybę projektų ir organizacijų, kurie nesusiję su norima vietove. Ir net jeigu nežinai, kokioje šalyje norėtum savanoriauti, paieškas apribok, apmąstydamas, ar labiau traukia šilti kraštai, ar atšiauresnės šalys, ar esi pasiryžęs vykti į trečiojo pasaulio šalis, o gal žvilgsnis krypsta į ekonomiškai stiprias valstybes, galų gale pagalvok, kaip toli nori ir gali nukakti nuo savo namų.

 

2.Ką nori daryti? „Padėti žmonėms!“ – taip į šį klausimą atsakė Rita, dirbusi su neįgaliaisiais. Tačiau galbūt tu labiau nori padėti gamtai, dalyvaudamas ekologiniame projekte, o gal traukia meno projektai? Pasirinkęs šalį ar vietovę turi pasirinkti sritį, kurioje nori savanoriauti. Jei neturi minčių arba manai, kad svarbiausia vykti į norimą šalį, pagalvok dar kartą. Kadangi savanoriavimas yra darbas, gali būti net pakankamai sunkus, todėl jis tau turi patikti. Už šį darbą negausi jokio piniginio atlygio, bet gali gauti didžiulį malonumą. Taigi pagalvok, gal yra darbas, už kurį pats sumokėtum, jeigu tik kas nors leistų jį dirbti. Tokį ir turėtum rinktis savanoriavimo projektą.

 

3.Tikiuosi, jau žinai, ką nori daryti, taip pat, kur vykti. Paieškos tampa paprastesnės, o jų laukas siauresnis. Čia gali jau sustoti skaityti šiuos patarimus ir dairytis tinkamo projekto. Tačiau tikriausiai anksčiau ar vėliau susidursi su į šiuos projektus siunčiančiomis organizacijomis. Organizacija tave globos projekto metu, jeigu kažkas vyktų ne pagal savanorystės sutartį. „Savanoriauti vykau pirmame kurse, tai buvo ir pirma mano kelionė į užsienį, džiaugiuosi, kad mano organizacija paskyrė man kuratorių, kuris manimi rūpinosi viso projekto metu“, – sako Lina. Renkantis tarp keleto organizacijų siūlau atsakyti sau į tokius klausimus: kiek esi pasiryžęs mokėti organizacijai; ar reikia, kad organizacija suteiktų tokius dalykus, kaip nemokamas maitinimas bei gyvenamoji vieta; ar savo laisvalaikį nori planuoti pats, o galbūt tau patogiau būtų, jeigu įvairiomis išvykomis, ekskursijomis ir panašiais dalykais pasirūpintų organizacija; taip pat pamąstyk apie kitus tau svarbius nuo organizacijos priklausančius dalykus (pavyzdžiui, galimybė gauti vegetariško maisto, sveikatos draudimą, kelionės apmokėjimą).

 

4.Dabar tikriausiai tavo paieškų laukas susiaurėjo iki 3 – 4 organizacijų. Bet nebūkime savanaudžiai, puiku, kad žinai, ko nori tu, bet nepamiršk pasidomėti ir organizacijos interesais bei lūkesčiais. Pradėk nuo to, kokio amžiaus žmones nori pritraukti organizacija, dauguma jų orientuojasi į jaunimą, tačiau yra skirtų ir vyresnio amžiaus žmonėms, žinoma, gali kreiptis ir į tokią, tačiau projekte gali tekti dirbti su tavo tėvų amžiaus žmonėmis. Taip pat pasidomėk organizacijos filosofija, galbūt ji jungia tik tam tikros religijos, kuri prieštarauja tavo įsitikinimams, žmones, pašniukštinėk, kokie žmonės slepiasi už organizacijos, galbūt jie labiau nori pasipelnyti iš savanorių, o ne kažkam padėti. Taip pat paskaityk buvusių savanorių atsiliepimų.

 

Savanoriavimas užsienyje labai jaudinantis dalykas, juk tam tikra prasme vienas vyksti į nežinią, kitą šalį, kultūrą. Todėl kuo geriau žinosi, ko nori tu bei ko siekia tavo organizacija, tuo laisviau ir drąsiau jausies. Sėkmės kuriant gražesnį pasaulį! 

Tarptautinės savanoriškos veiklos pasiūlymų gali rasti čia: http://www.eurodesk.lt/pasizvalgyk.  

Straipsnį parengė ES programos \”Veiklus jaunimas\” ir Eurodesk Lietuva tinklo „Žinau viską“ profesionali žurnalistė Vaida Stravinskaitė