Šakių rajonas: „Naudinga įsijausti į kito kailį“

Šakių rajono jaunuoliai pradėjo aktyvią kampaniją prieš patyčias, nepakantą ir smurtą. Trys mokyklos įsitraukė į respublikinį projektą „Piliečio žadintuvas“. Iniciatyvos metu jaunimas pats bando spręsti iškylančias problemas, vykdydami visuomenei naudingus darbus. Tai pirmas tokio pobūdžio projektas Lietuvoje, bendram tikslui apjungiantis daugiau nei 2000 moksleivių. Jiems talkina iniciatyviausi šalies mokytojai.

Šakių raj. Dalyvauja Kriūkų vidurinė, Palubių ir Sintautų pagrindinės mokyklos. Jų veikla jau įsibėgėjo ir parodė, kad susibūrimas draugėn ir bendro tikslo siekimas gali pakeisti aplinką, kurioje gyvena.

Unikalūs metodai

\"\"Kiekvienoje mokykloje, susibūrę į komandas, moksleiviai susitinka du kartus per savaitę. Vieną iš užsiėmimų veda jaunimo lyderis. Bendraamžių švietimas – unikalus neformalaus ugdymo metodas, kurio metu jaunuoliai diskutuoja patyčių, smurto, diskriminacijos, integracijos temomis. Taip pat organizuoja įvairias simuliacijas, bandydami išsiaiškinti, kaip „veikia“ visuomenė.

Antrojo užsiėmimo metu moksleiviai vaidina forumo teatrą, kurį koordinuoja pedagogas. Šiame teatre nėra pasyvių žiūrovų, visi dalyvaujantys gali vaidinti ir pakeisti modeliuojamą situaciją gera linkme. Situacijos kas kartą keičiasi: tėvų ir veikų nesutarimai, patyčios mokykloje, narkotikai ir t.t. Patys  moksleiviai gali įsijausti į skriaudėjų ir skriaudžiamųjų kailį, o paskui papasakoti, kaip jautėsi, ką darytų, jei situacija būtų reali.

Pasiryžę keisti(s)

Šakių raj. moksleiviai ne tik kalbasi. Jie griebiasi visuomenei naudingų darbų. Sintautų pagrindinės mokyklos moksleiviai vaidino forumo teatrą savo rajono bendruomenei. Dalyviai parodė įvairias situacijas, susijusias su patyčiomis, socialine atskirtimi, smurtu. Moksleiviai parodė, jog netylint, stengiantis rasti išeitį, problemas išspręsti įmanoma. Sintautų pagrindinės mokyklos „Piliečio žadintuvo“ komanda prisidėjo prie pagalbos Zambijos vaikams. Moksleiviai padėjo „Gelbėkit vaikus“ organizacijai rinkti lėšas.

Paluobių pagrindinės mokyklos moksleiviai tvarkė apleistas Lypkų ir Šedvygų kapinaites.

Švietėjai priėmė iššūkį

„Mokyti savo bendraamžius – neįmanoma“, – turbūt tokia pirmoji mintis galėjo šauti ne vienam jaunimo lyderiui. Tačiau po surengtų vienos dienos, o vėliau ir trijų dienų išvažiuojamųjų mokymų, visi kaip susitarę kartojo „mes galim!”. Sintautų pagrindinės mokyklos dešimtokės Justė Kamaitytė ir Greta Unguvaitytė teigė, kad joms labai patinka būti jaunimo lyderėmis ir tobulėti kartu su bendraamžiais. „Žmogaus teisių, patyčių, smurto, skurdo temomis reikėtų kalbėti ne tik mokykloje, bet ir su draugais bei artimaisiais“,  – įsitikinusi G. Unguvaitytė.

Mokytojai pasiryžę padėti

Entuziazmo ir geranoriškumo kupini projekte dalyvauja ir pedagogai. Savanorišku bei užsidegusiu darbu pastarieji ne tik ugdo moksleivius, bet ir plečia neformalaus ugdymo kompetencijas. Sintautų pagrindinės mokyklos mokytoja Jūratė Arštikaitienė teigė, kad novatoriški metodai yra naudingi mokymui.

Paluobių pagrindinės mokyklos pedagogas Andrius Zavistauskas teigė, jog projektas labai naudingas vaikams: „Jie labiau susigyvena tarpusavyje, pradeda vienas kitą vertinti. Manau, kad yra labai gerai pabandyti įsijausti į kito kailį, patirti, ką jis išgyvena.“

 

\"\"