Mokytoja: „Norėčiau, kad vietoj 15 vaikų dalyvautų 100“

Vilkaviškio rajono jaunuoliai pradėjo aktyvią kampaniją prieš patyčias, nepakantą ir smurtą. Trys mokyklos įsitraukė į respublikinį projektą „Piliečio žadintuvas“. Iniciatyvos metu jaunimas pats bando spręsti iškylančias problemas, vykdydami visuomenei naudingus darbus. Tai pirmas tokio pobūdžio projektas Lietuvoje, bendram tikslui apjungiantis daugiau nei 2000 moksleivių. Jiems talkina iniciatyviausi šalies mokytojai.

Vilkaviškio rajono jaunuoliai pradėjo aktyvią kampaniją prieš patyčias, nepakantą ir smurtą. Trys mokyklos įsitraukė į respublikinį projektą „Piliečio žadintuvas“. Iniciatyvos metu jaunimas pats bando spręsti iškylančias problemas, vykdydami visuomenei naudingus darbus. Tai pirmas tokio pobūdžio projektas Lietuvoje, bendram tikslui apjungiantis daugiau nei 2000 moksleivių. Jiems talkina iniciatyviausi šalies mokytojai.

Vilkaviškio raj. dalyvauja Gižų K. Baršausko, Alvito pagrindinės mokyklos ir Pilviškių „Santakos“ gimnazija. Jų veikla jau įsibėgėjo ir parodė, kad susibūrimas draugėn ir bendro tikslo siekimas gali pakeisti aplinką, kurioje gyvena.

Unikalūs metodai

Kiekvienoje mokykloje, susibūrę į komandas, moksleiviai susitinka du kartus per savaitę. Vieną iš užsiėmimų veda jaunimo lyderis. Bendraamžių švietimas – unikalus neformalaus ugdymo metodas, kurio metu jaunuoliai diskutuoja patyčių, smurto, diskriminacijos, integracijos temomis. Taip pat organizuoja įvairias simuliacijas, bandydami išsiaiškinti, kaip „veikia“ visuomenė.

Antrojo užsiėmimo metu moksleiviai vaidina forumo teatrą, kurį koordinuoja pedagogas. Šiame teatre nėra pasyvių žiūrovų, visi dalyvaujantys gali vaidinti ir pakeisti modeliuojamą situaciją gera linkme. Situacijos kas kartą keičiasi: tėvų ir veikų nesutarimai, patyčios mokykloje, narkotikai ir t.t. Patys  moksleiviai gali įsijausti į skriaudėjų ir skriaudžiamųjų kailį, o paskui papasakoti, kaip jautėsi, ką darytų, jei situacija būtų reali.

Pasiryžę keisti(s)

Vilkaviškio moksleiviai ne tik kalbasi. Jie griebiasi visuomenei naudingų darbų. Gižų K. Baršausko pagrindinės mokyklos mokytoja Romena Viliušienė pasakojo, kad „Piliečio žadintuvo“ komanda aktyviai organizuoja Kalėdinį filmų peržiūros vakarą. „Į jį kiekviena klasė atsineš po dovaną, kurias vėliau moksleiviai veš į vaikų globos namus. Filmus atrenka patys jaunuoliai. Jie bus susiję su socialine nelygybe, diskriminacija. Po peržiūrų bus vedamos diskusijos“,  – teigė pedagogė.

Pilviškių „Santakos“ gimnazijos moksleiviai savo rankomis pagamintas dovanas, kepinius vyks dovanoti vienišiems bendruomenės seneliams. Tačiau vien įteikimu neapsiribos – pasiliks pabendrauti, paklaus, ar galėtų kuo nors padėti.

Švietėjai priėmė iššūkį

„Mokyti savo bendraamžius – neįmanoma“, – turbūt tokia pirmoji mintis galėjo šauti ne vienam jaunimo lyderiui. Tačiau po surengtų vienos dienos, o vėliau ir trijų dienų išvažiuojamųjų mokymų, visi kaip susitarę kartojo „mes galim!”. Alvito pagrindinės mokyklos jaunimo lyderė Kristina Uknevičiūtė teigė, kad užsiėmimai atperka visas pasiruošimo pastangas. „Visi labai noriai eina, klauso, ką aš noriu pasakyti. O ir temos labai įdomios mūsų mokyklai. Jau spėjome padiskutuoti apie patyčias, smurtą, diskriminaciją“,  – pasakojo moksleivė.

Mokytojai pasiryžę padėti

Entuziazmo ir geranoriškumo kupini projekte dalyvauja ir pedagogai. Savanorišku bei užsidegusiu darbu pastarieji ne tik ugdo moksleivius, bet ir plečia neformalaus ugdymo kompetencijas. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos mokytoja Ina Kirvilaitienė teigė, jog projekto metodai ir temos galėtų būti įtrauktos ir į privalomąjį pilietinį ugdymą. „Aišku, kad vaikams reikia žinoti kaip veikia valstybės modelis, kokios yra partijos, ir kaip vyksta rinkimai. Tačiau taip pat labai svarbu ugdyti pakantą, supratingumą ir toleranciją vieni kitiems“,  – pasakojo I. Kirvilaitienė

Mokytoja labai džiaugėsi projekte dalyvaujančiais vaikais: „Esu jiems ir jų tėvams labai dėkinga. Jie pasilieka po pamokų, nors žino, kad paskui neturės kaip grįžti namo. O tėveliai supratingai atvažiuoja jų pasiimti. Norėčiau, kad vietoj dabar dalyvaujančių 15, projekte būtų 100 vaikų.“

Pedagogė teigė mananti, jog ir kitais metais mokykloje vyks „Piliečio žadintuvo“ užsiėmimai. „Vaikai jau dabar, vos projektui įsibėgėjus klausia, ar susitiksime kitąmet. Prie mūsų prisijungia ir jaunesni moksleiviai, vadinasi, auga nauja karta“,  – entuziazmo neslėpė I Kirvilaitienė.