Ignalinos kultūros centre dūzgė pozityvai

Nuo rugsėjo mėnesio tautinio ir pilietinio ugdymo projekte „Piliečio žadintuvas“ dalyvavę Utenos apskrities moksleiviai gegužės 15 dieną susirinko į gerosios patirties konferenciją. Į ją suvažiavo septyniolika mokyklų iš visos apskrities.

Nuo rugsėjo mėnesio Menų ir mokymo namai (MMN) ir Nacionalinis socialinės integracijos institutas (NSII) keliavo po Lietuvą su „žadintuvais“ – pilietiškumą ugdančiais metodais. 146 mokyklų bendruomenes organizatoriai pasitiko šūkiu „POZITYVAS. Aktyvus jaunimas nesnaudžia!”. „Žadintuvai“ pakėlė iš snaudulio daugiau nei 2500 moksleivių, kvietė tapti pilietiškus ir pradėti kurti tokią aplinką, apie kurią jie svajoja.

Renginį pradėjusi viena iš organizatorių, „Menų mokymo namų“ direktorė Rimanta Vaičekonytė surengė trumpą viktoriną. Ji moksleivių klausė, kas, jų manymu, yra pilietiškumas. Ignalinos rajono Č. Kudabos pagrindinės mokyklos septintokė drąsiai išreiškė savo nuomonę:

„Pilietiškumas – tai, kai gali jaustis reikalingas savo valstybei ir padaryti kitiems kažką gero“, –  teigė trylikametė Agnė Smagurauskaitė.

\"\"Visus mokslo metus aktyviai dalyvavusius ir savo aplinką gerinusius moksleivius pasveikinti atvyko ir Ignalinos, Anykščių bei Visagino miesto savivaldybių atstovės. Jos džiaugėsi, jog projektas subūrė tiek moksleivių bendrai veiklai. „Smagu, kad moksleiviai mokėsi būti supratingi, nes tolerancija – betarpiško bendravimo pagrindas“, – kalbėjo Ignalinos raj. Savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vyresn. specialistė Rita Gasiukevičienė.

Moksleiviai pristatė savo gerąsias patirtis, rodė savo veiklų akimirkas, pasakojo įspūdžius. Visi vieningai sutarė, kad „Piliečio žadintuvas“ turi tęstis toliau. Po padėkų ir dovanų įteikimo 300 moksleivių sugužėjo ant šalia kultūros centro esančios pievelės ir  suformavo gyvą Lietuvos vėliavos spalvų saulę.

Antrame aukšte „Piliečio žadintuvo“ dalyviai surengė gerųjų patirčių mugę. Joje puikavosi dvylikos mokyklų paruošti stendai, kuriuos komandos pristatinėjo vieni kitiems. „Moksleiviai galėjo ne tik pasidalinti sėkmingiausiomis veiklomis, bet ir stebėdami kitus, pasisemti naujų idėjų kitų mokslo metų veikloms“,  – sakė R. Vaičekonytė.

Visus metus vykdė visuomenei aktualią veiklą

Viena iš projekto organizatorių Neringa Jurčiukonytė teigė, jog vykdytos veiklos aktualios visiems: „Visuomenėje gausu mitų, kad patys žmonės negali įsitraukti į jiems rūpimų problemų sprendimus. Taip pat – nėra įsiklausoma į jaunimo poreikius, jų pasiūlymus. Projektas „Piliečio žadintuvas“ įgalino jaunimą spręsti jiems svarbias problemas. Moksleiviai aktyviai įsitraukė į diskusijas apie patyčias, žalingus įpročius, jaunimo santykius su vyresnių kartų žmonėmis, aktualias visuomenei problemas. Per devynis mėnesius trukusį projektą keitėsi dalyvių vertybės. Būti pilietišku, tai nereiškia atlikti darbus priverstinai.

Būti piliečiu yra madinga! Pilietiškumas – gyvenimo būdas, įsiklausymas į bendruomenės poreikius“,  – apibendrindama mokslo metų veiklas sakė NSII direktorė. 

Diskusijų epicentre – kasdienės problemos

Projekto metu moksleiviai susitikdavo du kartus per savaitę. Viena valanda būdavo skirta bendraamžių švietimo metodui. Jo metu jaunimo lyderiai vesdavo užsiėmimus savo bendraamžiams, kurių metu moksleiviai patys bandė ieškoti priežastinių ryšių esamoms problemoms ir jų sprendimo būdams. Moksleiviai kas mėnesį atlikdavo po visuomenei naudingą darbą. Pavyzdžiui, surengdavo bendrus renginius su vienišais pagyvenusiais žmonėmis ar vaikų globos namų auklėtiniais, tvarkydavo apleistus kapus. Anot paties jaunimo, bendra veikla mažino socialinę atskirtį ir diskriminaciją dėl amžiaus, socialinės ar ekonominės padėties.

\"\"Antra valanda būdavo skirta pasaulyje pripažintam Forumo teatro metodui, kurį vesdavo 171 pedagogas, socialinis darbuotojas, psichologas. Prieš 14 metų Menų ir mokymo namų direktorės R. Vaičekonytės į Lietuvą „atvežtas“ neformalaus ugdymo metodas padėjo moksleiviams tiesiogiai pajusti ir išgyventi įvairias situacijas, mokytis bendravimo meno. „Kartų konfliktai, socialinė atskirtis ir dėl to mokyklose kylančios patyčios, smurtas – tai tik keletas iš daugelio temų, nagrinėtų projekto metu. Forumo teatras skiriasi nuo mums įprastų savo interaktyvumu. Į jį tiesiogiai gali įsitraukti ir vaidinantieji, ir žiūrovai. Moksleiviai įsijausdavo į skriaudėjų ir skriaudžiamųjų vaidmenis, o žiūrovai galėdavo bet kurio metu stabdyti situaciją, diskutuoti, siūlyti problemos sprendimo variantus ir vaidinimą pasukti teigiama linkme. Toks neformalus ugdymo būdas leidžia moksleiviams scenoje išgyventus, išsiaiškintus dalykus pritaikyti kasdieniame gyvenime“,  – apie kiekvienos savaitės užsiėmimus pasakojo R. Vaičekonytė ir pridūrė, jog šioje vietoje kvalifikuotas specialistas yra labai svarbus asmuo, kuris teisinga linkme koordinuoja užsiėmimų struktūrą, padeda vaikams sukurti vaidybines situacijas, jų tema moderuoja diskusiją, sudeda svarbiausius temos akcentus.

Anot Visagino „Žiburio“ pagrinidės mokyklos jaunimo lyderių Ramintos  Mazūraitės ir Gabijos Kaukėnaitės, projektas moksleiviams suteikė komunikacinių gebėjimų. „Išmokau bendrauti. Anksčiau dažnai pritrūkdavo kantrybės kam nors ką nors aiškinti, ypatingai – senyvo amžiaus žmonėms. Dabar, supratusi kartų  ir supratingo bendravimo apskritai svarbą, esu daug kantresnė“, – asmenine patirtimi dalinosi devintokė Raminta. 

Veiklos vykdomos įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos lėšomis finansuojamą projektą TAPK („Neformaliojo švietimo paslaugų rėmimo sistemos sukūrimas savivaldybėse\”), kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

\"\"