Tinklalaidė \”Ieškau atsakymų\” pasakoja. Poetas, vertėjas Aistis Žekevičius bei jo lemtingoji „Ir nutiko tai“ istorija

Poetas (galbūt žinote jo debiutinę knygą „Maratonas“) ir vertėjas, redaktorius Aistis Žekevičius Gyvosios bibliotekos tinklalaidėje „Ieškau atsakymų“, jos vedėjai Ugnei Mikalajūnaitei ir visiems žiūrovams papasakojo apie laiką belaukiant inksto donoro ir daromas dializės procedūras. Aistis tinklalaidėje kalba apie pasikeitusį gyvenimo būdą, kuomet reikia atsisakyti ir maisto produktų, kurie iš šalies atrodo kaip tikri sveikatos šaltiniai, tačiau jie visiškai netinka turint neveikiančius inkstus. Toks ir buvo Aisčio atvejis – neveikiantis inkstas. „Reikėjo prižiūrėti mitybą – nevalgyti to, kas turi daug kalcio, bulvės, bananai, špinatai, tropiniai vaisiai. Pakankamai daug produktų [kurių teko atsisakyti]“ – pasakoja Aistis.

 

Jam antrina ir pokalbyje dalyvavusi Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė. Ji pasakoja, kad išties visuomenėje tokie asmenys, kaip Aistis, kurie iš pažiūros atrodo sveiki, dažnai yra nesuprasti, nes dializės procedūrą atliekantis asmuo visada yra savotiškai \”apspangęs\”, ištroškęs, turintis adatų žymių ant rankų, todėl gali būti palaikomi narkotikų vartotojais ar pan. Ir reikia nepamiršti, kad dializės procedūras patiriančiam asmeniui reikia įdėti dvigubai daugiau pastangų atlikti savo kasdienius darbus.

\"\"

Pašnekesiui pakrypus apie organų donorystę, A. Degutytė pasakoja, kad būna taip, kada gedintys artimieji nesutinka padovanoti savo veliono organų, nes paprasčiausiai nėra tikri, kokia buvo jo valia ir ką jis manė apie organų donorystę. „Būna taip, kada [artimieji] pasikalba apie donorystę, – pasakoja Aušra. – Tuomet aiškesnė būna pozicija – už ar prieš. Ir net nepritarimas donorystei irgi yra nuomonė ir ji yra tikrai gerbtina. Bet artimiesiems tada neužkraunama ta apsisprendimo našta“. Taigi epizodo pašnekovai vieningai sutiko, kad nors ir koks yra atsakymas kalbant apie donorystę – už ar prieš – apie tai reikia kalbėti su savo artimaisiais.

 

Šie paskutinieji metai yra „Covid“ metai, kuomet visame pasaulyje buvo skelbti karantinai ir gyvenimas suletėjo visose srityse. Ugnė taip pat pasiteiravo, kokie šie metai buvo laukiantiems donoro. A. Degutytė patvirtino, kad pirmojo karantino metu, Lietuvoje ir pasaulyje transplantacijos procesas buvo gerokai apstojęs, kadangi laukiantieji donoro yra ypatingoje rizikos grupėje ir siekiant mažinti kontaktus, transplantacijos procesai taip pat buvo pristabdyti.  Tačiau medicina juda į priekį ir 2020 m. vasarą, asmenys persirgę virusu tapo donorais asmenims, kurie taip pat persirgo šia liga.

 

Epizode ne tik Aistis pasakojo apie savo istoriją, savo istorijos pusę po to, kai „Aisčiui nutiko tai“ papasakojo ir jo gyvenimo partnerė Karolina. Karolina su Aisčiu ne tik pasidalino savo istorija, bet ir papasakojo apie projektą, kurį įkvėpė ši lemtinga Aisčio liga – apie pirmąją tinklalaidę Lietuvoje apie organų donorystę „Ir nutiko tai“.

 

Pirmasis Gyvosios bibliotekos tinklalaidės „Ieškau atsakymų“ epizodas apie organų donorystę kartu su jo vedėja Ugne Mikalajūnaite ir svečiais Aisčiu Žekevičiumi, Karolina Dačkute – Žekeviče ir Aušra Degutyte Youtube, Spotify ir Red Circle platformose.

 

Sužinok daugiau apie tinklalaidę \”Ieškau atsakymų\”: https://visiskirtingivisilygus.lt/programa/ieskau_atsakymu/

Tinklalaidę gali rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=Ati8Yng_SsM&t=2502s

 

 

Straipsnį parengė

Visi skirtingi visi lygūs programos savanorė

Alvita Butmanaitė