„Socialinė virtuvė“ pokyčiams įkvėpė dešimties savivaldybių gyventojus

 

\"\"Šeštadienį, birželio 18-ąją dieną, Nacionalinio socialinės integracijos instituto projektas „Socialinė virtuvė“ sustojo paskutinėje stotelėje – Biržuose.
Pradėjusi savo kelionę dar 2010 m., „Socialinė virtuvė“  aplankė 10 Lietuvos savivaldybių ir sulaukė po mažiausiai 250 lankytojų.

Kiekvienąkart „Socialinė virtuvė“ savo lankytojams siūlė rinktis ir dalyvauti septyniuose pilietiškumą, savanorystę, savitarpio supratimą ir toleranciją skatinančiuose metoduose: „Gyvojoje bibliotekoje“, seminaruose apie Finansines galimybes bei neformalų ugdymą ir žmogaus teises, „Miesto socialiniame žemėlapyje“, Organizacijų mugėje, „Nepatogiame kine“ ir „Forumo teatre“.

Nacionalinis socialinės integracijos institutas, pasitelkęs vietos partnerių pagalbą ir energiją nenusivylė. Dėka partnerių: savivaldybių administracijų, „Apskritųjų stalų” ir įvairių kitų jaunimo organizacijų „Socialinė virtuvė“ , įsikūrusi centrinėse miestų aikštėse sulaukė įvairaus amžiaus, įvairių socialinių grupių atstovų, miesto ir kaimiškųjų vietovių gyventojų.
Įtraukusi į pokalbius ir diskusijas, „Socialinė virtuvė“ siekė pokyčių vietos bendruomenėse.

Organizacijų mugės ne tik suteikė galimybę organizacijoms pristatyti savo veiklą, bet taip pat prisitraukti savanorių ir užmegzti bendradarbiavimą su kitomis panašias veiklas vykdančiomis organizacijomis.

„Gyvoji biblioteka“ vietoj skaitymo siūlė nuoširdžius pokalbius su žmonėmis, atstovaujančiais pažeidžiamas visuomenės grupes.

„Nepatogus kinas“ po jautrių ir nepatogiai priverčiančių pasijausti filmų, kvietė diskutuoti apie filme iškeltas problemas, atsigręžti į vietos realijas.

„Socialinio miesto žemėlapio“ metu miestų ir rajonų bendruomenių nariai buvo kviečiami iškelti aktualiausias problemas ir paskatinti imtis problemų sprendimų. Po užsiėmimų iškeltos problemos ir pasiūlyti sprendimo būdai taip pat buvo išsiųsti savivaldybių merams bei tarybomis.

Neformalaus ugdymo ir žmogaus teisių seminaro metu dalyviai buvo supažindinti su neformaliuoju ugdymu, metodais žmogaus teisių ugdymui, pristatyti metodiniai rinkiniai „Visi skirtingi – visi lygūs“ bei „Compass“.

„Forumo teatras“ ne tik suteikė galimybę žiūrėti profesionaliai atliekamus spektaklius, bet ir įsitraukti į juos patiems: sustabdyti veiksmą ir pakeisti situaciją kita, teigiama linkme. „Forumo teatro“ spektaklių metu buvo paliestos skurdo, patyčių, diskriminacijos temos.

Finansinių galimybių seminarų metu nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių atstovams buvo pateikta alternatyvių pavyzdžių, kaip užtikrinti organizacijų veiklų tęstinumą net ir mažėjant finansavimui.

„Socialinių virtuvių“ metu buvo pasiekta puikių rezultatų žmogaus teisių, tolerancijos ugdymo, aktyvaus dalyvavimo skatinimo srityse.

Nacionalinis socialinės integracijos institutas dėkoja partneriams iš Biržų, Šilalės, Jonavos, Utenos, Kėdainių, Zarasų, Širvintų, Marijampolės, Telšių ir Vilkaviškio, prisidėjusiems ir padėjuosiems šiam projektui įvykti.

Projektą rėmė OSFL projektai bei ES programa „Europa piliečiams“.

Fotografijos iš paskutinės „Socialinės virtuvės“ Biržuose: čia.