„Pokyčio daigai“ stiebiasi ir Vilniaus vaikų socializacijos centre

„Matyti ne visada veiksmingą integracijos sistemą ir uždarą ratą, į kurį pakliūna vaikai, atsidūrę sudėtingoje situacijoje, išties sunku“-, žmogui.lt motyvacija į „Pokyčio daigų“ projektą įtraukti Vilniaus vaikų socializacijos centrą dalijosi projekto koordinatorė žmogui.lt darbuotoja Kamilė Mačiulaitytė. Iniciatyvi „Visi skirtingi – visi lygūs“ programos vadovė socializacijos centre lankosi jau nuo kovo mėnesio. Šio centro gyventojos netruko sudominti tiek projekto komandą, tiek „Gyvosios bibliotekos“ bendruomenę bei mūsų partnerius.

Netrukome pastebėti, kad vaikai, ugdomi specialiosiose mokyklose, dažnai kenčia nuo socialinės stigmos. Anot „Visi skirtingi – visi lygūs“ programos vadovės K. Mačiulaitytės, visuomenėje paplitusi nuomonė, jog jie pasmerkti nusikaltėlių ar asocialiam gyvenimui. „Be abejo, šiems vaikams sunkiau darniai integruotis grįžus į paprastą mokyklą, o vėliau ir į plačiąją visuomenę. Tačiau per keturis projekto veiklų mėnesius pamatėme, kiek daug energijos ir vidinės stiprybės šie vaikai turi“, – teigė ji.

Socialinė stigma ir atskirtis užkerta kelią integruotis į visuomenę, siekti aukštojo išsilavinimo ar gero darbo. Kol kas dauguma vaikų su kompleksinėmis problemomis migruoja iš vienos institucijos į kitą. Tačiau per „Pokyčio daigų“ projektą užsimezgė daug žadantis bendradarbiavimas.

\"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vieną balandžio sekmadienį „Pokyčio daigų“ dalyviai sulaukė staigmenos – galimybės sudalyvauti „Gyvojoje bibliotekoje“. Tai dar vienas žmogui.lt vykdomas projektas, kurio metu žmonės, iš socialinės atskirties grupių tampa knygomis, o skaitymu virsta pokalbis su jais. Iš pradžių labai nedrąsiai dalyviai įsitraukė į pokalbius su gyvosiomis knygomis. Dauguma „Pokyčio daigų“ dalyvių turi kompleksinių problemų, todėl pokalbiai su žmonėmis, turinčiais panašią patirtį juos įkvėpė. Po dviejų valandų skaitymo, dalyviai nenorėjo paleisti „Gyvosios bibliotekos“ knygų iš rankų, bet skaityti jas vėl ir vėl.

Anot Vilniaus socializacijos centro merginų ši patirtis sukėlė jauniesiems dalyviams įvairių minčių, suteikė drąsos ir paskatino veikti. „Renginys patiko, nes turėjau galimybę pakalbėti su žmonėmis, kurių pati nebūčiau užkalbinusi. Kadangi esu turėjusi panašios patirties, buvo idomu sužinoti kaip žmogus gyvena išsivadavęs iš priklausomybės. Po pokalbio mano nuomonė pasikeitė. Ankščiau maniau, kad tai neįmanomą, bet dabar aš žinau, kad įmanoma ir kad aš galėsiu stengtis“, – įspūdžiais dalijosi viena projekto dalyvė.

Projekto veiklos prasidėjo nuo meninių įgūdžių lavinimo susitikimo, kuriame taip pat dalyvavo ir projekto savanoris Pedro iš Argentinos. Susitikimo metu dalyviai susipažino su tarpdisciplininio meno atstovu Žilvinu, kuris pasakojo apie ženklus bei identiteto formavimą. Čia pat dalyviai turėjo galimybę ir susikurti sau savo asmeninį simbolį.

Per kitus susitikimus vaikai sužinojo apie savo socialines teises. Pavyzdžiui, jų teisę ir galimybę planuoti savo gyvenimą tokį, kokio jie nori, suprantant savo polinkius ir gabumus. Dalyviai susipažino ir su galimybėmis lavintis per užklasinę veiklą ir savanorystę, pasirinkti norimą išsilavinimą ir d

arbą. Naudinga informacija bei metodine medžiaga pasidalino Švietimo mainų paramos fondo bei EURODESK atstovai. Taip pat dalyvius aplankė ir įkvepiančius pavyzdžius pristatė „Misija Sibiras“ savanoris Benediktas, kuris pasakojo apie pilietinę atsakomybę bei vidinės ir fizinės ištvermės svarbą ekspedicijos metu.

\"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekto eigoje, vykdytojai ir projekto bendradarbiai iš įvairių organizacijų ir institucijų aptarė svarbius klausimus, susijusius su jaunimo įgalinimu.

„Visi skirtingi – visi lygūs“ programos vadovė džiaugiasi, jog po kiekvieno susitikimo dalyviai tampa vis atviresni bei labiau įsitraukia į projekto komandines veiklas. Kamilė pabrėžia, kad tokie projektai nevyktų be centro darbuotojų geranoriškumo ir palaikymo, tačiau tuo pačiu pabrėžia, kad situacija keisis, tik tuomet, jai šių namų gyventojai sulauks ir visuomenės paramos. Būtent dėl šios priežasties laukiame paskutinės projekto misijos – jau birželio mėnesį įvyks užbaigiamasis projekto susitikimas, kuriame dalyvaus ir Švietimo mainų paramos fondo atstovė Dovilė Rudzenskė, EURODESK atstovė Skaistė Grudzinskaitė bei Vilniaus vaikų socializacijos centro darbuotojai. Kokius rezultatus pristatys projekto dalyviai ir kokių naujienų susitikimas žada – jau greitai visiskirtingivisilygus.lt tinklalapyje!

Straipsnyje aprašomos veiklos yra tarptautinio projekto „Pokyčio daigai“ dalis. Tai projektas, kurio metu jaunimas iš socialiai pažeidžiamų grupių įgalinamas veikti per meninių, profesinių, edukacinių bei komandinio bendradarbiavimo įgūdžių lavinimą.

\"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaip mums sekėsi pasiekti šio tikslo savo patirtimi jau liepą dalinsimės kartu su partneriais iš Nepalo, Kolumbijos, Argentinos, Kenijos, Italijos, Ispanijos ir Graikijos. Į tarptautinį susitikimą vyksime su nepaprastai įdomiu jaunimu iš mažiau galimybių turinčio jaunimo gretų. Na, o kol kas projekto dalyvių vis dar laukia iššūkių: videoklipų filmavimas, interviu procesas.

 

Tikimės, kad tai ką pasėjome šį pavasarį, duos gerų rezultatų.

 

Su šio projektu susijusios „Visi skirtingi – visi lygūs“ tinklalapio naujienos:

\"\"

 

 

 

 

\"\"

 

Projektą „Pokyčio daigai“ Lietuvoje įgyvendina Nacionalinis socialinės integracijos institutas (www.zmogui.lt). Šis projektas yra dalinai finansuojamas iš Europos Komisijos fondo. Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.